Zapora na Łomnicy

Z ronda w Karpaczu (przystanek autobusowy Biały Jar) idziemy w dół ul. Konstytucji 3 Maja. Za apteką skręcamy w lewo i skrajem skweru dochodzimy do Wodospadu Łomnicy – zapory i zbiornika na Łomnicy.

Zapora na Łomnicy – zbudowana w latach 1910-1915 w celu zapobiegania powodziom. W niewielkim zbiorniku za zaporą gromadzi się rumosz skalny transportowany przez Łomnicę. Korona zapory ma 105 m długości i zbudowana jest z granitowych bloków. Nadmiar wody spuszczany przez koronę tworzy kaskadę zwaną Wodospadem Łomnicy.

Przez koronę zapory przechodzimy na drugi brzeg i skręcamy w lewo, po 400 m skręcamy w prawo w ul. Świętokrzyską i po prawej mijamy Karkonoskie Centrum Zdrowia. Skręcamy w prawo w ul. Myśliwską – tu dołącza szlak zielony (Borowice-Kowary) oraz Międzynarodowy Szlak Rowerowy ER-2. Szlaki schodzą ulicą przez zabudowania osiedla Płóczki – najstarszej części Karpacza, założonej przez przesiedleńców z Broniowa, zniszczonego w 1412 r. po katastrofalnej powodzi. Po ok. 300 m Główny Szlak Sudecki skręca ostro (uwaga na znaki) w lewo i prowadzi szutrową drogą w górę Dzikiego Potoku, po prawej stronie doliny. Przekracza potok i wchodzi do lasu. Łagodnie podchodzi na zbocza Strzelczyka (746 m n.p.m.) i prowadzi przez las (uwaga, liczne ścieżki – należy zwracać uwagę na znaki szlaku). Po pewnym czasie z prawej strony dołączają znaki szlaku żółtego biegnącego Babią Ścieżką z Karpacza Górnego do Sosnówki. Szlaki docierają na Przełączkę (722 m n.p.m.) – rozległe siodło między Czołem i Grabowcem – skąd widok na Karkonosze.

Węzeł szlaków: niebieski z Borowic do Miłkowa, żółty z Karpacza Górnego do Sosnówki Górnej.

Przy boisku na Przełączce szlak żółty skręca w lewo, a my podążając za znakami czerwonymi przecinamy polanę (po lewej wyciąg orczykowy) i ponownie wchodzimy do lasu porastającego stoki Grabowca (785 m n.p.m.). Nieco na zachód przy żółtym szlaku tryska Dobre Źródło, które było święte dla Pra-słowian. Wjego pobliżu wzniesiono kaplicę św. Anny. Późniejsze podania wiązały je z sabatami czarownic odbywającymi się na pobliskiej Patelni. By wyplenić pogańskie gusła, postawiono tu w XIII w. drewnianą kaplicę, którą spalili husyci. Obecna murowana budowla pochodzi z drugiej połowy XVIII w.

Schodząc z Grabowca (szczyt pozostał po prawej) mijamy Grabowieckie Skały (Ostrą, Małą, Patelnię) i skręcamy w prawo na niewyraźną przełęcz – Rozdroże pod Grabowcem, cały czas w lesie. Wcześniej na krótko pojawia się szlak niebieski, którym możemy dotrzeć do kaplicy św. Anny (ok. 10 min). Mijając po prawej Czartowiec – grupę skał ukrytą w lesie – schodzimy Pogańską Doliną i wkrótce odbijamy w prawo, przechodząc łagodne zbocza Głaś-nicy (616 m n.p.m.). Szlak mija niewidoczne w lesie kolejne skały, opuszcza las i schodzi do drogi nr 366 (Piechowice-Kowary). Skręcamy szosą w lewo, mijamy karczmę i smażalnię ryb, a za przystankiem autobusowym (Radzicz) skręcamy w prawo, mijamy stawy i po kilkuset metrach dochodzimy do centrum Głębocka.

Droga nr 366 poprowadzona jest na tym odcinku wzdłuż fizycznogeograficznej granicy między Karkonoszami (Pogórzem Karkonoskim) a Kotliną Jeleniogórską, odpowiadającej linii uskoku tektonicznego na linii Piechowice—Sobieszów— Sosnówka Dolna-Kowary.

Śródgórska Kotlina Jeleniogórska otoczona jest od północy Górami Kaczawskimi, od wschodu Rudawami Janowickimi, od południa Karkonoszami, a od zachodu Pogórzem Izerskim i Górami Izerskimi. Powstała w wyniku procesów denudacyjnych (obniżających, wyrównujących) w granitach batolitu izersko-karkonoskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *