Hala Szrenicka

Hala Szrenicka jest naturalną łąką w granicach KPN, powiększoną w XVIII w. przez wypasy. Położona jest po obydwu stronach granicy (czes. Hranićni louka). Hala przed wiekami była odwiedzana przez poszukiwaczy skarbów-o występowaniu cennych minerałów świadczy fakt, że w 1926 r. ulewne deszcze wypłukały na jej terenie duże ametysty.

Hala od dawna cieszy się dużym zainteresowaniem wśród turystów oraz narciarzy, którzy korzystają z doskonałych warunków śniegowych. Karierę narciarską hala zaczęła robić na początku XX w.; ulubionym sportem zimowym były wówczas zjazdy na tzw. saniach rogatych pięciokilometrową trasą wzdłuż potoku Kamieńczyk.

Sanie rogate w Sudety przybyły z Alp. Były używane przez drwali i chłopów do przewozu drzewa, zwożenia siana oraz transportu materiałów budowlanych z trudno dostępnych miejsc. Pierwszy turystyczny zjazd saniami rogatym miał miejsce w 1737 r. Pod koniec XIX w. zjazdy takie były bardzo popularne. W Karkonoszach wytyczono liczne trasy zjazdowe i przygotowano dla turystów około 3 tysięcy sań!

Po zakończeniu II wojny światowej popularna rozrywka została zapomniana, i dopiero po upływie półwiecza ponownie odkryta. W Kowarach organizowany jest w marcu Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi.

Dzisiaj na Hali funkcjonuje duży kompleks narciarski Arena Szrenica. W jego skład wchodzi kolej linowa wywożąca narciarzy na szczyt Szrenicy, trasy narciarskie i nartostrady, stok slalomowy oraz wyciągi orczykowe na Hall Szrenickiej.

Dwuodcinkowa kolej krzesełkowa została zbudowana w 1962 r.; jej całkowita długość wynosi 2807 m, a różnica poziomów 608 m. Nazwy szrenickich tras zjazdowych są dobrze znane wśród zapalonych narciarzy w całej Polsce:„Lollobrigida”(od nazwiska słynnej włoskiej aktorki filmowej Giny Lollobrigidy),„Śnieżynka”czy„Puchatek”.

Spod schroniska „Na Hali Szrenickiej” GSS prowadzi brukowaną drogą w kierunku granicy państwowej.Tu spotyka szlak czarny, który odbija w lewo drogą do schroniska „Szrenica” (kilka minut marszu). Szlak czerwony prowadzi wzdłuż granicy (nie wchodząc na wierzchołek Szrenicy), mija grupę skalną Trzy Świnki i schodzi na Mokrą Przełęcz (1290 m n.p.m.).

Węzeł szlaków: zielony na Halę Szrenicką, żółty czeski do Voseckej boudy, zielony do schroniska „Pod Łabskim Szczytem”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *