Hala Szrenicka

Hala Szrenicka jest naturalną łąką w granicach KPN, powiększoną w XVIII w. przez wypasy. Położona jest po obydwu stronach granicy (czes. Hranićni louka). Hala przed wiekami była odwiedzana przez poszukiwaczy skarbów-o występowaniu cennych minerałów świadczy fakt, że w 1926 r. ulewne deszcze wypłukały na jej terenie duże ametysty.

Hala od dawna cieszy się dużym zainteresowaniem wśród turystów oraz narciarzy, którzy korzystają z doskonałych warunków śniegowych. Karierę narciarską hala zaczęła robić na początku XX w.; ulubionym sportem zimowym były wówczas zjazdy na tzw. saniach rogatych pięciokilometrową trasą wzdłuż potoku Kamieńczyk.

Sanie rogate w Sudety przybyły z Alp. Były używane przez drwali i chłopów do przewozu drzewa, zwożenia siana oraz transportu materiałów budowlanych z trudno dostępnych miejsc. Pierwszy turystyczny zjazd saniami rogatym miał miejsce w 1737 r. Pod koniec XIX w. zjazdy takie były bardzo popularne. W Karkonoszach wytyczono liczne trasy zjazdowe i przygotowano dla turystów około 3 tysięcy sań!

Po zakończeniu II wojny światowej popularna rozrywka została zapomniana, i dopiero po upływie półwiecza ponownie odkryta. W Kowarach organizowany jest w marcu Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi.

Dzisiaj na Hali funkcjonuje duży kompleks narciarski Arena Szrenica. W jego skład wchodzi kolej linowa wywożąca narciarzy na szczyt Szrenicy, trasy narciarskie i nartostrady, stok slalomowy oraz wyciągi orczykowe na Hall Szrenickiej.

Dwuodcinkowa kolej krzesełkowa została zbudowana w 1962 r.; jej całkowita długość wynosi 2807 m, a różnica poziomów 608 m. Nazwy szrenickich tras zjazdowych są dobrze znane wśród zapalonych narciarzy w całej Polsce:„Lollobrigida”(od nazwiska słynnej włoskiej aktorki filmowej Giny Lollobrigidy),„Śnieżynka”czy„Puchatek”.

Spod schroniska „Na Hali Szrenickiej” GSS prowadzi brukowaną drogą w kierunku granicy państwowej.Tu spotyka szlak czarny, który odbija w lewo drogą do schroniska „Szrenica” (kilka minut marszu). Szlak czerwony prowadzi wzdłuż granicy (nie wchodząc na wierzchołek Szrenicy), mija grupę skalną Trzy Świnki i schodzi na Mokrą Przełęcz (1290 m n.p.m.).

Węzeł szlaków: zielony na Halę Szrenicką, żółty czeski do Voseckej boudy, zielony do schroniska „Pod Łabskim Szczytem”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *