Schronisko PTTK „Odrodzenie”

Schronisko PTTK „Odrodzenie” (1236 m n.p.m.) – oddane do użytku w 1928 r., było własnością A. Peniburgera. W 1933 r. jako mienie pożydowskie przejęła je Hitlerjugend i zamieniła na schronisko młodzieżowe „Adolf-Baude”. Podczas wojny służyło jako ośrodek wypoczynkowy dla niemieckich oficerów. W 1947 r. obiektem zaopiekowało się PTT, a w dwa lata później schronisko ponownie gościło turystów już pod obecną nazwą. Jest jednym z największych schronisk karkonoskich po stronie polskiej.

W schronisku położonym na zachodnich zboczach Małego Szyszaka jest 112 miejsc noclegowych w pokojach 1-, 2-osobowych z łazienkami oraz 2-, 3- i wielosobowych w standardzie turystycznym, WC, łaźnia, jadalnia i bufet.

Schronisko przez długi czas było zaniedbane. Od 2009 r. następuje jednak „odrodzenie Odrodzenia”. Nowi gospodarze zarządzający obiektem intensywnie i skutecznie pracują nad poprawieniem wizerunku obiektu (miła obsługa, smaczna kuchnia, czystość, ciepła woda itp.).

Od skrzyżowania szlaków (drogowskazy) w pobliżu schroniska Główny Szlak Sudecki razem z zielonym kieruje się do góry. Po kilkudziesięciu metrach szlak zielony skręca w lewo – Drogą nad Reglami do Karpacza, zaś czerwony podchodzi dalej, trawersując powyżej górnej granicy lasu zbocza Małego Szyszaka (1436 m n.p.m.) i Tępego Szczytu (1387 m n.p.m.). Za wierzchołkiem tego ostatniego otwiera się widok na skałę Słonecznik (1423 m n.p.m.).

Węzeł szlaków: żółty (przez Pielgrzymy) i zielony przez Polanę do Karpacza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *