Szrenica

Szrenica (1362 m n.p.m.) – widokowy szczyt w Głównym Grzbiecie Karkonoszy, górujący nad Szklarską Porębą i położony w rezerwacie ścisłym KPN. Nieco poniżej szczytu przebiega granica państwowa. Polska nazwa Szrenica, utworzona od wyrazu szron z przyrostkiem -ica, zastąpiła po II wojnie światowej nazwę niemiecką Reiftrager.

Masyw Szrenicy jest rozległy i w dolnych partiach rozczłonkowany. Sam wierzchołek pokrywa wielkie granitowe gołoborze, poniżej którego wznoszą się skalne grupy Trzech Świnek, Szronowca, Szrenickiej Skały i Końskich Łbów. Wschodnie zbocze podcięte jest przez niszę niwalną (Kocioł Szrenicy), którą zimą schodzą lawiny. Na zachodnim zboczu rozciąga się Hala Szrenicką. Lasy reglowe porastające górę zostały mocno zniszczone przez kwaśne opady, obecnie są odbudowywane.

Jest to jeden z najpopularniejszych szczytów karkonoskich, dobrze zagospodarowany pod względem turystycznym i narciarskim (na szczycie schronisko, liczne szlaki turystyczne, trasy narciarskie, kolej linowa, wyciągi orczykowe).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *