Wielki Szyszak

Wielki Szyszak (1509 m n.p.m.) – drugi pod względem wysokości i najwyższy zbudowany z granitów szczyt w Karkonoszach. Wierzchołek leży po stronie polskiej. W północno-zachodnie zbocze góry wcina się polodowcowy Wielki Kocioł Śnieżny. Na skalnym rumoszu pokrywającym szczyt wykształciły się grunty strukturalne z wieńcami gruzowymi (wynik selektywnej segregacji okruchów skalnych w warunkach zimnego klimatu). Między porośniętymi porostami głazami przebijają się murawy naskalne z dominującym sitem skuciną i kostrzewą niską.

Panorama z Wielkiego Szyszaka, obejmująca Karkonosze, Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie i inne okalające pasma, należy do najciekawszych w Sudetach Zachodnich.

Węzeł szlaków: niebieski schodzi na Rozdroże pod Wielkim Szyszakiem i dalej do doliny Szklarki.

Wkrótce stajemy na Przełęczy pod Śmielcem (1390 m n.p.m.). Stąd wchodzimy na Śmielec (1424 m n.p.m., dawniej mylony z Wielkim Szyszakiem) i schodzimy na Czarną Przełęcz (1350 m n.p.m.), poniżej której w stoki górskie wcina się Czarny Kocioł.

Węzeł szlaków: nieco poniżej szczytu niebieski schodzi na północ Koralową Ścieżką do Jagniątkowa, a na południe do schroniska Martinova bouda (dojście zajmuje kwadrans). Nad przełęczą w pobliżu granicy stoi kamienny obelisk upamiętniający śmierć czeskiego dziennikarza R. Kalmana w styczniu 1929 r.

Szlak krótko podchodzi na Czeskie Kamienie (czes. Mużske kameny, 1417 m n.p.m., samotna skałka nazywana jest Dziobem), skąd po płaskim terenie prowadzi na Śląskie Kamienie (czes. Divći kameny, 1413 m n.p.m.). Obydwie grupy skalne stanowią wyraźną kulminację w Głównym Grzbiecie. Zbudowane są z silnie zwietrzałych granitów, które porasta kosodrzewina.

Dalej szlak schodzi w kierunku schroniska Petrova bouda, które obchodzi asfaltową drogą.Tuż za schroniskiem, na Hutniczym Grzbiecie, węzeł szlaków.

Węzeł szlaków: czarny do Jagniątkowa drogą zwaną Petrowką (dawniej popularny tor saneczkowy), niebieski na Ptaći kamen (1310 m n.p.m.). Po stronie czeskiej znajduje się tu kilka schronisk: Spindler, Vatra, Moravska bouda, Kartografie i Novopacka.

Szlak schodzi drogą na Przełęcz Dołek (1178 m n.p.m.) mijając po drodze szlak zielony do schroniska Moravska bouda, przecina odgałęzienie Drogi Sudeckiej i przechodzi przez szczyt Ptasi Kamień (czes. Ćihadlo, 1215 m n.p.m.), skąd dociera na Przełęcz Karkonoską (czes. Slezske Sedlo, 1198 m n.p.m.).

Węzeł szlaków: niebieski w lewo do Przesieki i Borowic, w prawo do schronisk w miejscowości Davidovy Boudy, zielony do miejscowości Spindleruv Młyn.

Po kilku minutach marszu asfaltową drogą docieramy do schroniska „Odrodzenie”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *