Wielki Szyszak

Wielki Szyszak (1509 m n.p.m.) – drugi pod względem wysokości i najwyższy zbudowany z granitów szczyt w Karkonoszach. Wierzchołek leży po stronie polskiej. W północno-zachodnie zbocze góry wcina się polodowcowy Wielki Kocioł Śnieżny. Na skalnym rumoszu pokrywającym szczyt wykształciły się grunty strukturalne z wieńcami gruzowymi (wynik selektywnej segregacji okruchów skalnych w warunkach zimnego klimatu). Między porośniętymi porostami głazami przebijają się murawy naskalne z dominującym sitem skuciną i kostrzewą niską.

Panorama z Wielkiego Szyszaka, obejmująca Karkonosze, Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie i inne okalające pasma, należy do najciekawszych w Sudetach Zachodnich.

Węzeł szlaków: niebieski schodzi na Rozdroże pod Wielkim Szyszakiem i dalej do doliny Szklarki.

Wkrótce stajemy na Przełęczy pod Śmielcem (1390 m n.p.m.). Stąd wchodzimy na Śmielec (1424 m n.p.m., dawniej mylony z Wielkim Szyszakiem) i schodzimy na Czarną Przełęcz (1350 m n.p.m.), poniżej której w stoki górskie wcina się Czarny Kocioł.

Węzeł szlaków: nieco poniżej szczytu niebieski schodzi na północ Koralową Ścieżką do Jagniątkowa, a na południe do schroniska Martinova bouda (dojście zajmuje kwadrans). Nad przełęczą w pobliżu granicy stoi kamienny obelisk upamiętniający śmierć czeskiego dziennikarza R. Kalmana w styczniu 1929 r.

Szlak krótko podchodzi na Czeskie Kamienie (czes. Mużske kameny, 1417 m n.p.m., samotna skałka nazywana jest Dziobem), skąd po płaskim terenie prowadzi na Śląskie Kamienie (czes. Divći kameny, 1413 m n.p.m.). Obydwie grupy skalne stanowią wyraźną kulminację w Głównym Grzbiecie. Zbudowane są z silnie zwietrzałych granitów, które porasta kosodrzewina.

Dalej szlak schodzi w kierunku schroniska Petrova bouda, które obchodzi asfaltową drogą.Tuż za schroniskiem, na Hutniczym Grzbiecie, węzeł szlaków.

Węzeł szlaków: czarny do Jagniątkowa drogą zwaną Petrowką (dawniej popularny tor saneczkowy), niebieski na Ptaći kamen (1310 m n.p.m.). Po stronie czeskiej znajduje się tu kilka schronisk: Spindler, Vatra, Moravska bouda, Kartografie i Novopacka.

Szlak schodzi drogą na Przełęcz Dołek (1178 m n.p.m.) mijając po drodze szlak zielony do schroniska Moravska bouda, przecina odgałęzienie Drogi Sudeckiej i przechodzi przez szczyt Ptasi Kamień (czes. Ćihadlo, 1215 m n.p.m.), skąd dociera na Przełęcz Karkonoską (czes. Slezske Sedlo, 1198 m n.p.m.).

Węzeł szlaków: niebieski w lewo do Przesieki i Borowic, w prawo do schronisk w miejscowości Davidovy Boudy, zielony do miejscowości Spindleruv Młyn.

Po kilku minutach marszu asfaltową drogą docieramy do schroniska „Odrodzenie”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *